Det är flera av eleverna som deltar i olika tävlingssammanhang runtom i världen. Här följer en sammanställning av några av de placeringar och utmärkelser som Lilla Akademiens elever har fått under läsåret.
V Stockholm International Music Competition 16-19 juni 2016
Violin solo
Jack Bank, åk 3 - 2.a pris
Oliver Repetowicz Panahi, åk 3 - 2:a pris
Vincent Repetowicz Panahi, åk 5- 3:e pris
Jessica de la Caridad Fernandez Rodriguez, åk 9- 2:a pris
Elise Vats Jonsson, åk 8- 3:e pris
Karin Sandström, åk 7- Diploma for participation
Ensemble
Jack Bank, åk 3 och Oliver Repetowicz Panahi, åk 3 - 2:a pris
V Stockholm International Music Competitions on Violin category
Kataria Nordberg, åk 1 - 3:e pris
Victoria Edvall, åk 6- 3;e pris
Agnes Sjölund, åk 5- Diploma of competition
V Stockholm International Music Competition, juni 2016
Leonid Murajov, accordion åk 7 - 1:a pris i nomination accordion-B solo
Leonid Murajov, accordion och Arthur Edman, fagott åk 7 - 2:a pris i ensemble
Arthur Edman, fagott åk 7 - pris i ytterligare två kategorier
Rakel Simonsson, klarinett åk 5 - 1:a pris i kategori Woodwinds, åldersgrupp 10-12 år
Rebecca Vats Jonsson, gitarr GY1 - 1:a pris
Solna stads musikstipendiater juni 2016
Jack Bank, åk 3 - hedersomnämnanden- Violin
Oliver Repetowicz Panahi,åk 3- hedersomnämnanden- Violin
Vincent Repetowicz Panahi, åk 5- hedersomnämnanden-Violin
Rovere d´Oro the 2016 Young Talents Competition (San Bartolomeo al Mare, Italy), 29-31 Juli 2016
Violin Solo
Jack Bank, åk 3 - 1:a pris, the absolute first prize winner
Oliver Repetowicz Panahi, åk 3- 1:a pris, the absolute first prize winner
Vincent Repetowics Panahi åk 5- 1:a pris, the absolute first prize winner
Jessica de la Caridad Fernandez Rodriguez, åk 9- 1:a pris
Karin Sandström, åk 7- 2:a pris
Ensemble
Jack Bank, åk 3 och Oliver Repetowicz Panahi, åk 3-1:a pris, the absolute first prize winner for Ensemble
Steinwaytävlingen 2016
Anna Flodmark, 1:a pris 15-17 år och uttagen till att representera Sverige på The International Steinway Piano Festival Hamburg, 9-12 sept 2016.
Herman Pellbäck, 1:a pris upp till 11 år och uttagen för ett uppträdande på Lövstabruks Kammarmusikfestival, 8-10 juli 2016.
International Music Festival-Competition "Stars at Tenerife", Spanien november 2016
Alice Power, piano GY1 - Grand Prix
Alexander Power, piano åk 4 - 1:a pris
Arthur Edman, fagott åk 7 - 1:a pris i fagott och 3:e pris i piano
Adam Dahlström, piano PC - 2:a pris
Victoria Edvall, violin åk 6 - 3:e pris
International Accordion Competition i Prague 4-6 november 2016
Leonid Muravjov, accordion, åk 7- 1:a pris
Svenska Brassbandfestivalen, november 2016
Klara Blomgren, trumpet, Gy 3- Instrumentalistpriset (flygelhorn)
International Music Competition Enkor i Düsseldorf, Tyskland
Arthur Edman, fagott, åk 7- 2:a pris
The Music of 17th Century under The Great Composers Competition
Arthur Edman, fagott, åk 7- 1:a pris
The Music of 19th Century under The Great Composers Competition
Arthur Edman, fagott, åk 7- 2.a pris
Internet Music Competition 2016 i Belgrad, Serbien
Arthur Edman, fagott, åk 7- 1:a pris
London Grand Prize Virtuoso 2016
Arthur Edman, fagott, åk 7- Grand pris i fagott
London Grand Prize Virtuoso 2016
Arthur Edman, fagott, åk 7- 1:a pris i duett med accordion
Polstjärnepriset, januari 2017
Daniel Xia, piano åk 9 gick till final och debuterade som solist med Göteborgs Symfoniker. 4:e plats i tävlingen.
Teo Hillberg, saxofon GY2 gick till semifinal i tävlingen.
Savshinskij International Music Competition, S:t Petersburg januari 2017
Herman Pellbäck, piano åk 6 - 1:a pris i sin åldersgrupp
William Paaso, piano åk 9 - 2:a pris i sin åldersgrupp
Leo Long Lindblom, piano åk 5 - 3:e plats i sin åldersgrupp
Mozart International Competition i Tibilsi, Georgien januari 2017
Alice Power, piano GY1 - 1:a pris och speciellt pris för stycke av M. Ravel
Alexander Power, piano åk 4 - 1:a pris och speciellt pris för stycke av R.Gliere